We wtorek, 12 maja 2015 roku, reprezentacja kleryków naszego Seminarium udała się na konferencję „Kościół a geniusz kobiety. Oblicza chrześcijańskiego feminizmu” związaną z Inauguracją Koła Moralistów na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Ksiądz doktor Jarosław A. Sobkowiak zasygnalizował główne cele i zagadnienia konferencji. Mówił m.in. o kształtowaniu przez kobiecą wrażliwość postaw moralnych, o próbie odpowiedzi na pytanie, czy świat i Kościół mówią o tym samym świecie kobiety, wreszcie wspomniał o ukazaniu kobiety jako przejawu geniuszu stwórczego Boga. Tematy te rozwijali w swoich wypowiedziach kolejni referenci. Organizatorzy chcieli również przypomnieć, że historia Kościoła i świata na przestrzeni wieków naznaczona była działalnością wielkich kobiet, czego doskonałym przykładem są: św. Joanna d’Arc, św. Katarzyna ze Sieny, św. Hildegarda z Bingen czy siostra Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), których sylwetki i dokonania zostały przybliżone przez referentów.
Naszą uwagę zwróciły dwa wystąpienia. Pierwsze wygłosił ks. bp prof. dr hab. Andrzej Dziuba. Wskazał dwa dokumenty Jana Pawła II, na które warto zwrócić uwagę: encyklikę Evagelium vitae i list apostolski Mulieris dignitatem. Kolejny referat był odpowiedzią na pytanie o to, czy istnieje przyjaźń damsko-męska. Nosił on tytuł „Przyjaźń między kobietą a mężczyzną. Dzieje przyjaźni Karola Wojtyły i Wandy Półtawskiej” i wygłosiła go pani mgr lic. Paulina Grubek.