Posługi Akolitatu i Lektoratu 2024

Posługa akolitatu została udzielona alumnom czwartego roku. Tym samym w naszym seminarium grono akolitów powiększyło się o pięć osób. Posługa lektoratu była udzielana do tej pory alumnom roku trzeciego. Aktualny kurs trzeci odbywa formację już według nowego ratio studiorum, które umieszcza posługę lektoratu na roku czwartym. Posługa lektoratu została udzielona w tym roku tylko klerykowi Markowi, który przez wzgląd na wykształcenie i doświadczenie życiowe odbywa formację w przyspieszonym trybie.
Akolita i lektor – czyli kto?

Akolita jest sługą ołtarza. Do jego obowiązków należy m.in. pomoc w przyjmowaniu darów, przygotowywanie ołtarza do celebracji, rozdzielanie Komunii Świętej (jest on z urzędu nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej)  oraz puryfikacja (oczyszczanie) i porządkowanie naczyń liturgicznych, jednak jego posługa rozciąga się nie tylko na czas Mszy Świętej. Akolita może roznosić Najświętszą Eucharystię do chorych. Może także wystawić Najświętszy Sakrament do adoracji, lecz nie może udzielać Nim błogosławieństwa.

Zadaniem lektorów jest m.in. czytanie lekcji z Pisma Świętego podczas Mszy świętej (z wyjątkiem Ewangelii) oraz wygłaszanie komentarzy liturgicznych. Lektor może także przewodniczyć nabożeństwom np. różaniec, majowe, czerwcowe oraz klerycy – lektorzy mogą m.in. błogosławić pokarmy w Wielką Sobotę oraz przewodniczyć części katolickiego pogrzebu (stacja w domu zmarłego i na cmentarzu). Lektorzy są także wezwani m.in. do przygotowania wiernych do godnego przyjęcia sakramentów oraz do pomocy w przygotowaniu i prowadzeniu katechezy dorosłych.