Wielki Post – Seminaryjna adoracja krzyża

Wielki post jest szczególnym okresem roku liturgicznego, w którym przygotowujemy się na obchodzenie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W tym czasie pragniemy szczególnie pochylić się nad Miłości Boga objawiającą się przez Krzyż.

W każdy piątkowy wieczór wielkiego postu, nasza wspólnota spotyka się na wspólnej adoracji krzyża. Nabożeństwo to składa się z dwóch części – prowadzonej i indywidualnej. Podczas pierwszej części, alumni poszczególnych kursów pomagają pozostałym zgłębić tajemnicę Męki Chrystusa poprzez przygotowane przez nich rozważania. Zawierają one fragmenty z Pisma Świętego, cytaty ze świętych czy inne teksty związane z Męką Pana Jezusa. Alumni śpiewają w tej części pieśni o charakterze pasyjnym.

Druga część adoracji, to czas, w którym każdy indywidualnie kontempluje spotkanie z Ukrzyżowanym Chrystusem. W czasie panującej w kaplicy ciszy, można podejść do krzyża, by oddać cześć Chrystusowi. Nabożeństwo kończy się udzieleniem błogosławieństwa przez jednego z przełożonych seminaryjnych.