Sierpień wielu polskim katolikom kojarzy się z pielgrzymowaniem na Jasną Górę. Przed tron Czarnej Madonny przychodzą pieszo, już od wieków, pątnicy z całego kraju. Również z naszej diecezji zmierzają w tym czasie do Częstochowy pielgrzymki: Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza oraz Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła.
Pielgrzymka to nie tylko okazja do odwiedzenia najważniejszego Sanktuarium Maryjnego w Polsce, ale także doświadczenie “rekolekcji w drodze”. Pielgrzymi z Warszawy pokonują około 300 kilometrów pieszo, nie zważając na upał, deszcz czy zmęczenie. To pokuta, która ma sens i przynosi owoce. Przejście pielgrzymki nie jest łatwe, zwłaszcza że trzeba się przyzwyczaić do spania w namiocie, wczesnego wstawania i codziennego pakowania się. Ale to także czas radości, przyjaźni i duchowego wzrostu. Pielgrzymka to spotkanie z wieloma ciekawymi ludźmi, przeżywanie niezapomnianych przygód, wspólnego śpiewania pieśni, modlenia się i słuchania inspirujących konferencji. Poszczególne grupy pielgrzymkowa mają swój niepowtarzalny charakter i klimat, więc każdy może znaleźć tam coś dla siebie. Pielgrzymka to nie tylko podróż do celu, ale także podróż sama w sobie. A co najważniejsze, okazja do spotkania z Bogiem i bliźnimi.
Nasze seminarium jest zawsze obecne na warszawsko-praskich pielgrzymkach. Niezrażeni upałem czy deszczem alumni kroczą w sutannach i służą innym pielgrzymom. Śpiewają, pomagają w porządku i dbają o bezpieczeństwo. Stanowią tym samym znaczną pomoc dla organizatorów pielgrzymki. Ci z nas, którzy nie mogą iść na pielgrzymkę, zajmują się organizacją noclegów lub wsparciem technicznym, ofiarując w ten sposób swój czas i wysiłek by ulżyć tym, którzy przemierzają drogę na własnych nogach. Każdy kleryk, przynajmniej raz w trakcie seminarium, ma szansę doświadczyć piękna i trudu pielgrzymki.
Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza
Warszawsko-praska pielgrzymka piesza, znana dawniej jako praska pielgrzymka rodzin, wyruszyła w tym roku po raz 40. Jej tegoroczne hasło brzmiało: “Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Treści konferencji, prowadzonych przez wielu księży z naszej diecezji, wpisywały się więc w tematykę tegorocznego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce.
Jak co roku, pielgrzymka wyruszyła 6 sierpnia z Parafii Narodzenia Pańskiego przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie. Na Jasnogórski Szczyt dotarła 14 sierpnia, liczyła około 500 uczestników. Pielgrzymi zmierzali na Jasną Górę, by 15 sierpnia świętować uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Fotografie pochodzą z profilu Facebook Warszawsko-Praskiej Pielgrzymki Pieszej
Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła
Również po raz 40. w tym roku wyruszyła na Jasną Górę Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła. Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmiało “Oddani Maryi za Kościół Chrystusowy”. Rozpoczęła się 16 sierpnia mszą świętą w praskiej Konkatedrze na Kamionku. Pielgrzymi zmierzali przed cudowny obraz Matki Bożej na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, które wypada 26 sierpnia.
Pielgrzymka związana jest szczególnie z postacią błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jest on założycielem Ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła, za przyczyną którego wyrusza pielgrzymka, a więc jej duchowym ojcem. W tym roku składała ona się z trzech grup: czerwono–zielonej, która nawiązywała do Jasnogórskich Ślubów Narodu i nauczania Prymasa Wyszyńskiego; żółtej, która skupiała się na świadectwie wiary młodych ludzi i rodzin; oraz niebieskiej, która obfitowała w modlitwę różańcową i była skierowana głównie do osób zaangażowanych w grupy różańcowe.
Fotografie pochodzą z profilu Facebook Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Matki Kościoła
Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z tegorocznych pielgrzymek, które dostępne są na ich profilach, które załączamy poniżej.
Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza
Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła