Wakacje to dla kleryków nie tylko czas odpoczynku i nabrania sił na nowy rok formacyjny. Jest to także okres, w którym wykonujemy posługi na rzecz parafii rodzinnej, naszego seminarium i Diecezji.
Wśród zadań związanych z posługą na rzecz Diecezji Warszawsko-Praskiej warto wymienić praktyki diakońskie i akolickie, podczas których alumni pomagają w funkcjonowaniu wyznaczonych im parafii. Klerycy młodszych roczników realizują pracę na rzecz diecezji, w postaci praktyk, w ośrodkach na jej terenie. Pomoc w Domu Opieki Społecznej w Niegowie, Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie czy w Szpitalu Bródnowskim stanowi okazję do rozwoju kleryków, a także jest odciążeniem dla pracowników tychże placówek. Wakacje to także czas, w którym w naszej diecezji odbywają się rozmaite wydarzenia. W czasie uroczystych Mszy Świętych asystę liturgiczną współtworzą alumni naszego seminarium.
Obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą, zajmują bardzo ważne miejsce w naszym diecezjalnym kalendarium. Pamięć o wydarzeniach, które miały znaczący wpływ nie tylko na historię Polski, ale i całej Europy, jest szczególnie istotna także dlatego, że miały one miejsce na terenie naszej diecezji. Tegoroczne uroczyste obchody rocznicy rozpoczęły się 13 sierpnia w katedrze, a ich kulminacja nastąpiła 15 sierpnia w Radzyminie i Ossowie.
15 sierpnia jest dniem wyjątkowym, który łączy w naszym kraju uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ze świętem narodowym. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Tego właśnie dnia mają miejsce również główne diecezjalne obchody upamiętniające Cud nad Wisłą.
Diecezjalne obchody w Ossowie rozpoczęły się od modlitwy różańcowej przy krzyżu upamiętniającym śmierć księdza Ignacego Skorupki. Następnie przy Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej sprawowana była Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego.
fot. Karolina Błażejczyk
W Radzyminie odbyła się uroczysta Msza Święta sprawowana na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku. Przewodniczył jej biskup Jacek Grzybowski.
fot. Karolina Błażejczyk
Podczas obu uroczystości, asysta liturgiczna uformowana była z alumnów naszego seminarium.
Do obejrzenia pełnych fotorelacji z wydarzeń zapraszamy na profil naszej Diecezji