23 marca 2019 roku w Poznaniu na Uniwersytecie Medycznym, w na Katedrze Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych odbyła się konferencja naukowo – szkoleniowa pt. „Oswoić Tropik”. Skierowana ona była do osób wyjeżdżających na wolontariaty w krajach tropikalnych, misjonarzy i ludzi zaangażowanych w pomoc humanitarną. W wydarzeniu wzięło udział również dwóch przedstawicieli naszego seminarium, będących członkami kleryckiego koła misyjnego.
Konferencje prowadzone przez zaproszonych gości podejmowały bardzo ważne tematy. Poza kwestiami ściśle związanymi z chorobami, mogliśmy dowiedzieć się jak ocenić ryzyko projektów pomocy w warunkach szczególnie niebezpiecznych, jak dobrze wybrać wolontariat zagraniczny oraz jak bezpiecznie podróżować i na co zwrócić uwagę podczas pobytu w krajach tropikalnych.
Jednakże pod względem praktycznym najbardziej interesujące dla nas były wykłady dotyczące malarii prowadzone przez dr Norberta Rehlisa. Od podstaw, prostym i zrozumiałym językiem, korzystając z wiedzy i wieloletniego doświadczenia pracy w tropikach, pan doktor wytłumaczył wszystkim uczestnikom czym jest malaria, jakie są jej odmiany, z jakimi objawami poszczególne odmiany przebiegają oraz na czym polega leczenie i przede wszystkim jaka jest jej odpowiednia profilaktyka. W tym bloku przedstawione zostały także informacje o żółtej gorączce. Wiadomości, jakie zdobyliśmy, są dla nas bardzo cenne z tego względu że nasza diecezja prowadzi ośrodek duszpasterski w Sierra Leone, gdzie wyżej wymienione choroby mogą występować.
Dzięki gościnności ks. Rektora Szymona Stułkowskiego mieliśmy zapewniony nocleg w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Ks. Rektor jest również opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego zrzeszającego studentów z różnych uczelni, w tym również kleryków. Była to dla nas okazja do wymiany doświadczeń, rozmowy i dzielenia się różnymi pomysłami związanymi z promowaniem misji na terenie rodzimych diecezji i przygotowaniem do działalności misyjnej.