[archiwum] Misterium Męki Pańskiej w Ołtarzewie

Nie z tego świata” to tytuł tegorocznego Misterium Męki Pańskiej, na które kilku naszych alumnów wybrało się w sobotnie popołudnie do Ołtarzewa k. Warszawy, gdzie swoje Wyższe Seminarium Duchowne mają Księża Pallotyni.

Historia ołtarzewskiego teatru jest dość długa. Sięga swoim początkiem roku 1957 i jak mogliśmy się na własne oczy przekonać, gromadzi liczną widownię przybywającą z różnych stron naszego kraju, chcącą uczestniczyć w tym wydarzeniu organizowanym w Wielkim Poście przez pallotyńskich kleryków. Teatr ołtarzewski tworzą w większości sami alumni przy wsparciu przełożonych, począwszy od reżyserii, poprzez grę aktorską a skończywszy na oprawie i promocji tego przedstawienia. I pomimo, że tworzą go głównie amatorzy, to należy stwierdzić, że całe przedstawienie jest przygotowywane profesjonalnie. Naszą uwagę zwróciła również sala teatralna, którą dysponuje Seminarium w Ołtarzewie. Jak mogliśmy się dowiedzieć, przeszła ona kilka lat temu generalny remont, przez co spełniała szereg standardów wymaganych do realizacji takich przedsięwzięć.

Reżyserem tegorocznego Misterium jest alumn piątego roku, Bartłomiej Andrych SAC, który również wcielił się w postać Jezusa. Jak sam przyznaje, to jego drugie misterium, które reżyseruje i choć przed wstąpieniem do seminarium nie miał większej styczności z teatrem, z pomocą Bożą podjął się tego zadania. Jako aktor i reżyser stwierdza, że taka praca ma dla niego podwójne znaczenie. Po pierwsze, pozwala mu jeszcze głębiej wejść w osobistą relację z Jezusem, ale również daje mu sposobność, by przez własną grę aktorską pomóc innym spotkać żywego Boga.

Jako alumni, którzy widzieli tegoroczne Misterium Męki Pańskiej, przygotowane przez zaprzyjaźnionych z nami kleryków pallotyńskich, dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu. Pozwoliło nam ono po raz kolejny wejść w zbawcze tajemnice Męki i Śmierci Naszego Pana, a tym samym lepiej przygotować się na nadchodzące Święta Wielkiej Nocy.

fot. Aleksandra Stankiewicz