Inauguracja roku akademickiego 2024/2025

2 października, we wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów, odbyła się inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Na wspólne świętowanie wraz ze wspólnotą seminaryjną przybyli: bp. Romuald Kamiński, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, przedstawiciele uczelni warszawskich, rodziny kleryków I roku oraz inni zaproszeni goście. Do grona studentów, po złożeniu ślubowania, zostało włączonych 6 alumnów roku propedeutycznego.

Msza Święta w intencji seminarium

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej, której przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński. W homilii podkreślał, że kapłan idąc do ludzi musi wpierw czerpać z Boga. Mądrość i troskliwość o lud wypływa z mocy Bożej:

Zanim aniołowie zwrócą twarz ku swoim podopiecznym, to najpierw mają oblicza skierowane ku Bogu. Można to potraktować jako pewien schemat, jako obraz tego, że ich moc opiekuńcza, troskliwość, mądrość w przewodzeniu, bierze się stąd, że oni najpierw patrzą w oblicze Boga tak, jakby się nasycali i przyjmowali owo promieniowanie zbawcze z oblicza Bożego. Dopiero potem zwracają się ku ludziom. Nie idą z pustymi rękoma. I to też dla nas jest jasny przekaz. My nie możemy iść do ludzi z pustymi rękoma, tylko musimy być mocni mocą Boga.

Cytat za: https://diecezja.waw.pl/inauguracja-roku-akademickiego-2024-25-w-seminarium/

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego

Po mszy świętej goście udali się do auli, gdzie ks. dr Tomasz Sztajerwald, rektor seminarium, przywitał zebranych i zwrócił się do nowych kleryków. Podkreślił znaczenie formacji seminaryjnej i zachęcił do głębokiego zaangażowania w jej przebieg. Następnie głos zabrał ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, po czym dokonało się ślubowanie i immatrykulacja alumnów roku propedeutycznego.

Po wręczeniu indeksów nowym klerykom i przemowie przedstawiciela alumnów, wysłuchaliśmy wykładu inauguracyjnego, który wygłosił ks. dr Łukasz Żak. Wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża, a zarazem naszego seminarium, w sposób nader ciekawy przedstawił w nim historię i namysł nad modelami formacji. Tytuł wykładu brzmiał: Między klasztorem a szkołą duszpasterstwa, czyli refleksja historyczna nad modelami formacyjnymi w seminariach diecezjalnych.

Następnie bp Romuald Kamiński, podkreślił w słowie końcowym, że inauguracja roku akademickiego jest jasnym znakiem tego, że młodzi ludzie chcą służyć Bogu. Poprosił także zebranych o modlitwę o nowe powołania.

Na zakończenie wszyscy spotkali się na wspólnym posiłku w seminaryjnym refektarzu.

fot. Karolina Błażejczyk

Pełna fotorelacja z wydarzenia dostępna jest na profilu naszej diecezji.