Pierwsze parafie neoprezbiterów – rozdanie dekretów 2026

Tradycją naszego seminarium jest to, że po zakończeniu uroczystości w katedrze, nowo wyświęceni księża wraz ze swoimi rodzicami przyjeżdżają do naszego domu na Tarchominie. To właśnie podczas wspólnego, uroczystego obiadu w seminaryjnym refektarzu mają miejsce dwa bardzo ważne wydarzenia.

Po posiłku biskup Romuald Kamiński udzielił nowym kapłanom jurysdykcji do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania. Oznacza to, że neoprezbiterzy mogą już legalnie spowiadać na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Archidiecezji Warszawskiej.

Drugim punktem programu – wyczekiwanym zawsze z ogromnymi emocjami – było wręczenie dekretów na pierwsze parafie. Wśród głośnych oklasków obecnych na sali rodziców, przełożonych oraz młodszych kolegów-alumnów ogłoszono, gdzie nowi księża rozpoczną swoją pracę duszpasterską.

Decyzją księdza biskupa ordynariusza neoprezbiterzy zostali skierowani do następujących placówek:

  • ks. Marek Jan Dąbrowski został mianowany wikariuszem parafii św. Michała Archanioła w Warszawie (Grodzisk)
  • ks. Paweł Golec został mianowany wikariuszem parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie
  • ks. Bartosz Jarząbek został mianowany wikariuszem parafii św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim
  • ks. Mateusz Kowalski został mianowany wikariuszem parafii św. Benedykta w Warszawie (Sadul)
  • ks. Maciej Rafalski został mianowany wikariuszem parafii św. Faustyny w Warszawie (Bródno)
  • ks. Jakub Solarski został mianowany wikariuszem parafii św. Jana Chrzciciela w Józefowie-Michalinie
  • ks. Kamil Szelest został mianowany wikariuszem parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wiązownie
  • ks. Wojciech Wielądek został mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Nieustającej pomocy w Duczkach
  • ks. Ireneusz Kazimierz Zawadzki został mianowany wikariuszem parafii Chrystusa Króla w Warszawie (Targówek)

grafika: Karolina Błażejczyk

Serdecznie gratulujemy naszym współbraciom i życzymy im pięknego startu w pracy z wiernymi. Pamiętajmy o nich w modlitwie na progu tej nowej drogi!

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia.

fot: Karolina Błażejczyk

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się w mediach społecznościowych!