Maturzyści na Jasnej Górze 2019

23 października 2019 roku maturzyści z naszej diecezji udali się na pielgrzymkę na Jasną Górę. Towarzyszyli im m.in. klerycy z naszego Seminarium. Do częstochowskiego sanktuarium przybyło ok. 1 tys. uczniów.

„Od samego początku istnienia diecezji organizowana jest ta pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę, do tronu Matki Bożej, aby Jej przede wszystkim zawierzać ten czas, który jest przed młodzieżą, egzaminy, trudne, bo matura jest postrzegana jako egzamin trudny, pokazujący dojrzałość młodego człowieka, i zawierzyć także perspektywy dalszego życia, wybór drogi życia, jakiś decyzji, które później rzutują na całość ich funkcjonowania w świecie przez długie lata” – podkreślił ks. Piotr Pierzchała, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej.

Uczniowie wraz z nauczycielami i katechetami modlili się podczas Mszy św. odprawionej w południe w jasnogórskiej bazylice. Najświętszej Ofierze przewodniczył bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji.

„Powołanie, to jest scenariusz naszego życia, ale napisany przez Pana Boga, nie przez nas – wyjaśniał w homilii bp Romuald Kamiński – Czy my możemy napisać scenariusz naszego życia? Owszem! I to bardzo często czynimy. Ale przekonujemy się, że jeśli on jest inny od tego Bożego, to zawsze mamy pod górkę. Więc przychodzi teki moment, on teraz jest właśnie, w tych miesiącach, w tych latach, kiedy poważnie zaczynamy myśleć, jaki ten Boży scenariusz jest, czegóż On od nas pragnie? On tej tajemnicy rzecz jasna nie chowa, bardzo chętnie ją odkrywa. Jednym z takich etapów odkrywania naszej drogi życiowej jest stanięcie przed obliczem Matki, bo jeśli zdefiniować Jej rolę w naszym życiu, w życiu historii ludzkości, to Ona ma w zasadzie tylko jedno zadanie – tak pomagać każdemu z nas, żeby ta droga zmierzała do Nieba, do Pana Jezusa. To jest Jej główne i jedyne zadanie. Przychodzimy więc tutaj po naukę, po mądrość, bo mądrość jest czymś znacznie ważniejszym niż nauka”.

W ramach pielgrzymki konferencję do młodych wygłosił ks. dr Tomasz Kopiczko z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Na zakończenie jasnogórskiego spotkania maturzyści złożyli Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej.

Zachęcamy do obejrzenia świadectwa kleryka Pawła z IV roku, który podzielił się swoim doświadczeniem odkrywania drogi powołania z maturzystami.

Tekst: Biuro Prasowe Jasnej Góry
Foto: Twitter Jasnej Góry