24 listopada 2017 roku Instytut Teologii Semantycznej Wydziału Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizował konferencję naukową pt. „Teologiczne podstawy kultu Chrystusa jako Króla”. Klerycy naszego Seminarium wzięli w niej udział.
Konferencję rozpoczął dziekan wydziału, ksiądz prof. dr hab. Piotr Tomasik, który jest także wykładowcą w naszym Seminarium.
Pierwszy panel miał za zadanie przybliżyć panowanie Chrystusa jako Króla w patrystyce greckiej, łacińskiej oraz w nauczaniu Kościoła.
Ksiądz dr hab. Marcin Wysocki, reprezentujący Katolicki Uniwersytet Lubelski, przedstawiając patrystykę grecką odwołał się do postaci Klemensa Aleksandryjskiego mówiącego m.in. o tym, że Królestwo Boże będzie najdoskonalszym ustrojem. Wspomniał także Orygenesa, który odwoływał się do słów samego Pana Jezusa „Królestwo Boże pośród was jest”.
Natomiast ksiądz prof. dr hab. Antoni Żurek z Uniwersytetu Papieża Jana Pawła II z Krakowa w wykładzie o patrystyce łacińskiej zwrócił uwagę, postępując w ślad za Hilarym z Poitiers, na różnice w tłumaczeniu słów w Piśmie Świętym, gdy Pan Jezus odpowiedział Kajfaszowi odnośnie królewskiej godności „Ty powiedziałeś”, natomiast do Piłata „Ty mówisz”.
Z kolei ojciec prof. UKSW dr hab. Grzegorz Bartosik zaprezentował panowanie Chrystusa jako Króla w nauczaniu Kościoła. Zwrócił uwagę, że przez wieki nie kwestionowano kultu Jezusa jako króla. Dopiero wraz z powstaniem państw ateistycznych w końcu XIX wieku, przez porzucenie monarchii jako takiej, przynosi odrzucenie Chrystusa jako Króla. Dalej przez ideologie materialistyczne odrzucenie w ogóle Boga. Przypomniał także słowa Piusa XI mówiącego, że Chrystus jako Król jest jedynym ratunkiem dla ludzkości.
Drugą część spotkania rozpoczął ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk z UKSW przypominający, że aby intronizacja czy jakikolwiek akt wybrania Chrystusa za Pana przyniósł oczekiwany owoc, konieczna jest praktyka pobożnościowa w naśladowaniu Jezusa.
Następny wykład został wygłoszony przez ks. biskupa prof. dr hab. Michała Janochy, biskupa pomocniczego warszawskiego i wykładowcy na Uniwersytecie Warszawskim. Ksiądz biskup przedstawił obraz Chrystusa w sztuce wschodniej. Zwrócił także uwagę, że krzyż jest objawieniem się tronu Króla Chwały. Ponadto wskazał, że wszelka władza pochodzi od Boga i sztuka to podkreśla.
Kolejnym wykładem była prezentacja przygotowana przez panią prof. dr hab. Urszulę Mazurczak z KUL-u. Pani profesor przybliżyła przedstawienia Chrystusa Króla w sztuce zachodu.
Trzecią i ostatnią część spotkania poświęcona była przybliżeniu panowania Chrystusa w narodzie polskim. Ksiądz prof. UKSW dr hab. Krzysztof Kietliński przedstawił wykład nt. Królestwa Chrystusa w jego aspekcie moralnym. O panowaniu Jezusa Chrystusa jako Króla i Pana w narodzie polskim i państwie, w szczególności w aspekcie społecznym tego zagadnienia, opowiedział ks. prof. dr hab. Józef Zabielski z UKSW. Ostatni wykład prezentujący działania Episkopatu Polski w kierunku proklamacji Chrystusa jako Króla w Polsce wygłosił ksiądz biskup prof. dr hab. Andrzej Franciszek Dziuba.
Spotkanie zakończyła dyskusja akademicka.