Udzielenie święceń diakonatu i posługi akolitatu

W poniedziałek 30 października, odbyła się w naszej seminaryjnej kaplicy uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Jacek Grzybowski. W jej trakcie udzielił od święceń diakonatu alumnowi Przemysławowi oraz posługi akolitatu alumnowi Mariuszowi. Nowy diakon i akolita dołączyli tym samym do grona seminaryjnych akolitów i diakonów.

Uroczystość w seminaryjnej kaplicy charakteryzuje się zawsze wyjątkową atmosferą. Nowi diakon i akolita w towarzystwie swoich bliskich, rodzin, znajomych księży i braci kleryków, wyrazili chęć przyjęcia nowych, zaszczytnych funkcji. Alumn Mariusz, przyjmując posługę akolity, otrzymał nowe obowiązki. Odtąd będzie przygotowywał ołtarz do celebracji, udzielał Komunii Świętej oraz dokonywał puryfikacji naczyń liturgicznych. Poza Mszą Świętą będzie mógł zanosić Chrystusa Eucharystycznego chorym, oraz wystawiać Najświętszy Sakrament do adoracji.

Święcenia diakona Przemysława poprzedzone były uroczystymi nieszporami. Podczas nich, alumn wyznał wiarę przed całym zgromadzeniem, oraz podpisał na ołtarzu przyrzeczenia. Podczas Mszy Świętej otrzymał święcenia diakonatu. Z łaską święceń związane są zarówno przywileje i obowiązki. Od momentu święceń, diakon zobowiązany jest odprawiać liturgię godzin, żyć w celibacie oraz trwać w posłuszeństwie wobec ordynariusza diecezji. Przemysław poprzez święcenia stał się zwyczajnym szafarzem Komunii Świętej. Może także udzielać Chrztu Świętego oraz asystować przy zawieraniu małżeństwa, przewodniczyć liturgii pogrzebu czy głosić kazania.

Nasi bracia zostali z wielką serdecznością przyjęci w gronie pełniących nowe zadania. Razem z Przemysławem, w naszym seminarium posługuje sześciu diakonów. Mariusz znalazł się w grupie sześciu akolitów.

Powierzamy naszych braci opiece naszej patronki  – Matki Bożej Zwycięskiej i życzymy obfitości Bożych Łask na dalszej drodze formacji.

Fot. Karolina Błażejczyk