W wigilię uroczystości Bożego Narodzenia, 24 grudnia 2024 roku, w Bazylice św. Piotra w Rzymie papież Franciszek uroczyście otworzył Drzwi Święte. Ten gest, nawiązujący do wielowiekowej tradycji, symbolizuje otwarcie drogi łaski i pojednania dla całego Kościoła. Tym samym zainaugurował Rok Jubileuszowy 2025, którego hasło brzmi ?Pielgrzymi nadziei?.
Rok Jubileuszowy, zwany także Rokiem Świętym, to wyjątkowy czas łaski i duchowego odnowienia w Kościele Katolickim, który obchodzony jest zazwyczaj co 25 lat. Jego korzenie sięgają tradycji biblijnej, gdzie co pięćdziesiąty rok był ogłaszany jako rok jubileuszowy ? czas odpoczynku, przebaczenia długów i wyzwolenia niewolników (Kpł 25,8-12). W Kościele Katolickim Rok Jubileuszowy został zainicjowany w 1300 roku przez papieża Bonifacego VIII i od tego czasu stał się okazją do głębszej refleksji nad wiarą, pielgrzymek, uzyskania odpustu zupełnego oraz praktykowania uczynków miłosierdzia wobec bliźnich.
Centralnym elementem obchodów Roku Świętego jest otwarcie Drzwi Świętych w czterech bazylikach papieskich w Rzymie: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami oraz Matki Bożej Większej. Drzwi te symbolizują drogę do zbawienia i pojednania z Bogiem. Wierni, którzy nawiedzą te bazyliki i spełnią odpowiednie warunki, mogą uzyskać odpust zupełny.
Rok jubileuszowy w naszej diecezji
By uczestniczyć w roku jubileuszowym nie trzeba koniecznie wybierać się na pielgrzymkę do Rzymu. Odpust jubileuszowy można uzyskać poprzez nawiedzenie jednego z dwunastu wyznaczonych kościołów w naszej diecezji. Ich lista znajduje się na naszej diecezjalnej stronie internetowej.
Rok święty został zainaugurowany w Diecezji Warszawsko-Praskiej w niedzielę Świętej Rodziny. Uroczystej procesji oraz Mszy Świętej przewodniczył bp Romuald Kamiński, a kazanie wygłosił bp Tomasz Sztajerwald. Opis przebiegu uroczystości oraz nagranie kazania można prześledzić klikając w następujący link.
Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z jubileuszem, a zwłaszcza do uzyskiwania odpustów. Można ofiarować je we własnej intencji bądź w intencji osób zmarłych.