Prymicja seminaryjna i promocja magisterska

4 czerwca 2018 r., po święceniach kapłańskich i Mszach świętych odprawionych w swoich rodzinnych wspólnotach parafialnych, księża neoprezbiterzy przyjechali do Domu, w którym przeżyli swoją kilkuletnią formację kapłańską, aby tutaj – wraz z księżmi wychowawcami i profesorami – stanąć po jednej stronie ołtarza.

Mszy świętej przewodniczył ks. Jan Łaski – senior (czyli przewodniczący samorządu alumnów seminarium) w latach 2016 – 2017. Kazanie wygłosił ks. Krzysztof Warchałowski – rektor, a także opiekun kursu neoprezbiterów w ostatnim roku ich formacji seminaryjnej, który w trakcie homilii zwrócił uwagę na istotę sakramentu święceń kapłańskich, a także rolę towarzyszenia wiernym w chwilach radości i smutku.

Na zakończenie Mszy świętej, księża neoprezbiterzy udzielili księżom, diakonom oraz alumnom błogosławieństwa prymicyjnego, które ma wartość błogosławieństwa papieskiego, a także (od pontyfikatu papieża Leona XIII) jest powiązane z możliwością uzyskania odpustu zupełnego.

Po Mszy świętej wszyscy zebrani zgromadzili się w sali konferencyjnej, w której odbyła się promocja magisterska księży neoprezbiterów. Dyplomy magisterskie wręczali zebrani profesorowie, pod przewodnictwem ks. prof. dr. hab. Krzysztofa Warchałowskiego, o. dr. Marka Kotyńskiego CSSr i ks. prof. dr. hab. Piotra Tomasika. W tym roku księża neoprezbiterzy uzyskali dyplomy magisterskie z trzech dziedzin nauk humanistyczno – teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie: ks. Szymon Berger, ks. Marcin Bodziak i ks. Daniel Lubański z filozofii, ks. Jan Łaski i ks. Jan Roztocki z prawa kanonicznego, ks. Patryk Lendlewicz z liturgiki, a także ks. Paweł Jagła i ks. Michał Sztreja z Nowego Testamentu. Na koniec tej części notariusz kurii diecezji warszawsko – praskiej – ks. Maciej Miętek wręczył księżom pierwsze dekrety posyłające ich do wspólnot i parafii, gdzie będą posługiwać w trakcie nadchodzących wakacji.