Dnia 17 maja 2016 r. klerycy naszego seminarium udali się do UKSW na konferencję naukową, zorganizowaną przez Koło Naukowe Moralistów oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, pt.: „Nauczanie społeczne Kardynała – Prymasa Stefana Wyszyńskiego”. Sesję plenarną prowadził ks. prof. dr hab. Krzysztof Kietliński.
Na pierwszą część składało się kilka wykładów. W swoim wykładzie mgr Kamil Sulej mówił o kilku historiach z młodych lat Prymasa, umiejscawiając je na tle epoki; o rozwoju jego kultu maryjnego, codziennej modlitwie różańcowej i pracy organisty. Kolejnym prelegentem był ks. dr Jarosław Sobkowiak. Przedstawił poglądy Prymasa dotyczące tego, że tylko prawidłowa rodzina pozwala na pełny rozwój człowieka. Przypominał także inne słowa Prymasa – żeby przetrwał naród, musi przetrwać rodzina. Trzeci był ks. prof. dr hab. Józef Zabielski, przedstawiający w swojej prelekcji wizję Prymasa dotyczącą narodu i państwa. Przedostatnim mówcą ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski. Przybliżył on wybory Prymasa, dotyczące relacji z przedstawicielami Władzy Ludowej. Przypomniał, że zachowanie Prymasa wymagało jasnej wizji polityki i bycia w niej, by pomagać we właściwych wyborach politycznych”. Na zakończenie wystąpił ks. prof. dr hab. Stanisław Skobel, odnosząc się w swojej prelekcji do relacji Prymasa ze światem pracy, umiejscawiając to w kontekście nauczania dotyczącego Kościoła i życia społecznego.
W drugiej części konferencji doktoranci UKSW piszący pracę z zakresu teologii moralnej wygłosili swoje referaty. Oscylowały one wokół postaci Prymasa Tysiąclecia i jego poglądów, zaś tematyka dotyczyła głównie rodziny, miejsca świeckich w Kościele, roli mediów, a także kwestii sumienia oraz ewangelizacji.
Pani mgr lic. Anna Janiszewska wypowiedziała się odnośnie do wpływu świeckich katolików na życie społeczno-polityczne kraju w świetle nauczania Kardynała. Zwróciła uwagę na problem braku chęci zaangażowania obywateli w sprawy narodowe i państwowe. Zwieńczeniem sympozjum była dyskusja panelowa.