Dnia 7 grudnia w WSD DW-P odbyła się premiera spektaklu pt. „Za pięć godzin zobaczę Jezusa”, który wystawili klerycy seminarium z kursu III pod kierunkiem artystycznym pana Jerzego Zelnika. Każdego roku, w grudniu, alumni wystawiają sztukę teatralną. Przygotowując ją, mogą promować wartości chrześcijańskie (zwykle repertuar nawiązuje do nich mniej lub bardziej bezpośrednio), uczyć się przełamywania tremy w wystąpieniach publicznych, a także jest to okazja do podziękowania zarówno gościom jak i wszystkim ludziom dobrej woli za ich modlitwę w intencji powołanych.
Fabuła spektaklu rozgrywa się we Francji, w latach pięćdziesiątych. Głównym bohaterem jest Jacques Fesch, który postanawia obrabować kantor, aby tym samym zdobyć pieniądze na sfinansowanie podróży jachtem po Pacyfiku. Niestety, podczas napadu pojawia się policjant, który zostaje nieumyślenie śmiertelnie postrzelony przez Jacques’a. Młody chłopak zostaje zatrzymany a jego proces kończy się wyrokiem śmierci poprzez ścięcie gilotyną; bohater ma wówczas 27 lat. Jednak ponad trzy i półroczny pobyt w więziennej celi staje się czasem głębokiego nawrócenia bohatera. Jacques spotyka na swojej drodze Chrystusa, żałuje za zło popełnione, a w momencie swej śmierci jest pewny, że idzie na spotkanie z Panem. W roku 2011 zakończył się etap diecezjalny jego procesu beatyfikacyjnego.
Sztuka wywołała wielkie wzruszenie wśród publiczności, wiele łez popłynęło po policzkach widzów, a i sami artyści byli poruszeni. Gra aktorów była znakomita. Być może, dlatego, że grane przez nich postaci przynajmniej częściowo odpowiadały ich charakterom i temperamentom. Mimo tego, iż klerycy nie są zawodowymi aktorami, to jednak odgrywane przez nich role wzbudzały podziw. Na szczególną uwagę zasługują wypowiadane kwestie, które były niezwykle naturalne. W żadnej ze scen nie dało się zauważyć przesadzonej gry aktorskiej, – co często ma miejsce, gdy sztuka jest przygotowywana przez amatorów. To wszystko jest dużą zasługą pana Jerzego Zelnika, który nadzorował sztukę od strony artystycznej i dzielił się swoim doświadczeniem scenicznym.
Przedstawienie niesie ze sobą ważny przekaz – ukazuje nieprzerwane poszukiwanie, nieustanną walkę Boga o człowieka, oraz cud przemiany, jaki dokonuje się w człowieku dzięki odkryciu Stwórcy w swoim życiu, co skłania do wnikliwej refleksji nad własną egzystencją.
Po zakończeniu spektaklu, rozległy się gromkie brawa a następnie poproszono o zabranie głosu J.E. Ks. Abp Henryka Hosera, który wyraził wdzięczność artystom za przygotowanie sztuki oraz podkreślił wielką wagę jej przesłania. Pasterz diecezji znaczył, że Bóg wyprowadza różnymi, najbardziej krętymi drogami dobro nawet z największego zła, które w oczach ludzi niejednokrotnie przekreśla człowieka.
Specjalnie na potrzeby spektaklu została stworzona przez jednego z alumnów – aktorów – Szymona Bergera – piosenka Nie jestem bohaterem. Zapraszamy do wsłuchania się głębokie przesłanie, jakie ze sobą niesie, oddając w pewnym stopniu klimat spektaklu.
Patronat honorowy nad sztuką objęli:
J.E. ks. abp Henryk Hoser Biskup Warszawsko-Praski
J.E. ks. bp. Marek Solarczyk Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko – Praskiej
Patroni medialni:
Radio Warszawa; Tygodnik Idziemy; Gazeta Nasz Dziennik; Fronda.pl; Portal Opoka; Radio Niepokalanów; Fundacja Salvatti; Portal Areopag XXI; Sklep muzyczny Chrześcijańskie Granie.
Zapraszamy do osobistego przeżycia naszej sztuki. Będzie ona wystawiana w gamachu naszego seminarium jeszcze we:
- Wtorek 10 grudnia o godzinie 19:00
- Sobotę 14 grudnia o godzinie 16:30 oraz 19:00
- Niedzielę 15 grudnia o godzinie 16:30 oraz 19:00
- Wtorek 17 grudnia o godzinie 19:00