15 stycznia 2021 roku, wspólnotę seminarium odwiedził wieloletni profesor – wykładowca filozofii, a od prawie miesiąca nowy biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej bp Jacek Grzybowski. Przewodniczył wspólnotowej Mszy świętej oraz skierował Słowo Boże do przełożonych i kleryków.
Wspólnota
W homilii ksiądz biskup nakreślił sytuację ewangelizacji Św. Pawła na Areopagu i jednocześnie odniósł tamtą sytuację do przyszłego posługiwania kleryków jako kapłanów w diecezji, życząc aby dogłębnie starali się rozeznać swoje powołanie.
Biskup Jacek Grzybowski jest szczególnie bliski wspólnocie seminaryjnej, ponieważ od kilkunastu lat jest wykładowcą filozofii. Ponadto w latach 2004-2013 pełnił funkcję prefekta oraz dyrektora biblioteki. Wspólna Msza święta była okazją do podziękowania Panu Bogu za święcenia episkopatu. Biskup Jacek otrzymał od seminarium prezent w postaci nowej mitry.
Mitra biskupia
W Kościele katolickim wyróżnia się trzy rodzaje mitr. Mitra simplex (prosta) zwana inaczej infułą jest całkowicie biała. Używa się jej na liturgiach pokutnych. Drugi rodzaj mitr to tzw. mitra auriphrygiata tj. złota. Obecnie rzadko spotykana. Trzeci rodzaj mitry to tzw. pretiosa (drogocenna/ozdobna) ozdobiona jest najczęściej kamieniami szlachetnymi. Taki rodzaj mitry otrzymał biskup Jacek. Na wstęgach dodatkowo umieszczono wyhaftowane herby biskupa, co jest zgodne ze starym zwyczajem.
Mitra jest liturgicznym nakryciem głowy biskupa. Jej historia wywodzi się już ze Starego Testamentu, gdzie w Księdze Kapłańskiej Mojżesz nakrył głowy synów Aarona mitrami (por. Kpł 8). W swojej symbolice odwołuje się do duchowej przyłbicy, którą biskup przywdziewa, aby głosić z mocą Słowo Boże. Dwa rogi (tarcze) składające się na mitrę symbolizują: tylna Stary, a przednia Nowy Testament. Dwie taśmy tzw. pandemy symbolizują dwa znaczenia Pisma Świętego: historyczne i mistyczne.
Nowy biskup prosząc o modlitwę w intencji pełnienia woli Bożej, wyraził nadzieję, że spełni wymagania, które postawił przed nim Kościół.