Jak klerycy spędzają czas poza kaplicą i salą wykładową?

Sesja letnia w naszym seminarium to czas, kiedy klerycy poświęcają więcej uwagi studiom i nauce, by przygotować się do zaliczenia egzaminów. Przy tej okazji wielu z nich stara się uzyskać stypendium za dobre wyniki w nauce. Ponadto, razem z poranną medytacją oraz mszą świętą, codziennymi nabożeństwami w ciągu dnia i wieczorną medytacją alumni spędzają znaczną część czasu w budynku, podczas gdy na zewnątrz świeci piękne słońce i jest bardzo ciepło.

Tuż przed wakacjami klerycy spędzają czas poza nauką i modlitwą na dworze w taki sposób, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Przykładowo, po obiedzie dekorują oni ogród zlokalizowany z przodu jak i z tyłu terenu naszego domu formacyjnego: koszą trawnik, sadzą bujne kwiaty czy pomagają personelowi kuchennemu w trosce o warzywa, plewią chodnik i tym podobne. Znajdzie się oczywiście także czas na odpoczynek: wielu kleryków uczęszcza na wtorkowe ,,sks-y” organizowane w II semestrze roku formacyjnego. Kiedy pogoda robi się lepsza, każdego wieczornego wtorku grają oni na naszym seminaryjnym boisku w piłkę nożną.

Nadto niektórzy alumni w trakcie rekreacji wychodzą na spacer, aby się modlić na zewnątrz w obecności przyrody, która jest dziełem Pana Boga. Są też tacy klerycy, którzy w trakcie rekreacji biorą książki i czytają je np. w altanie ogrodowej przy świergocie ptaków. Sposobów na korzystanie z pięknej pogody w trakcie formacji jest mnóstwo – alumnów ogranicza wyłącznie kreatywność. Podobnie bowiem jak w kapłaństwie, jednym sercem kleryk pracuje, uczy się, modli i odpoczywa.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się w mediach społecznościowych!