Inauguracja roku akademickiego 2022/23

5 października 2022 roku, w liturgiczne wspomnienie świętej siostry Faustyny Kowalskiej, odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2022/2023. Na wspólne świętowanie wraz ze wspólnotą seminaryjną przybyli: bp. Romuald Kamiński, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, przedstawiciele uczelni warszawskich, rodziny kleryków I roku oraz inni zaproszeni goście.
Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. dr hab. Marek Tatar z Katedry Teologii Duchowości UKSW.

Msza święta w intencji Seminarium

Początek uroczystych obchodów rozpoczęcia nowego roku akademickiego 2022/2023 miał miejsce w kaplicy seminaryjnej podczas Mszy Świętej sprawowanej przez biskupa naszej Diecezji – biskupa Romualda Kamińskiego. Najświętszą Ofiarę koncelebrowali przełożeni seminarium oraz przybyli kapłani, którzy są m.in. wykładowcami seminaryjnymi oraz proboszczami parafii kleryków rozpoczynających pierwszy rok formacji.
Podczas homilii biskup Romuald Kamiński zwrócił uwagę na postać patronki dnia – świętej Faustyny, która wykazała się niesłychaną determinacją w drodze do wstąpienia do zakonu i przywołał ją jako wzór na kleryckiej drodze do kapłaństwa.

Immatrykulacja nowych kleryków

Po skończonej Mszy świętej odbyła się druga część inauguracji roku akademickiego.

W auli głównej siedmiu kleryków pierwszego roku złożyło ślubowanie, po którym każdy otrzymał indeks uczelni wyższej – Akademii Katolickiej w Warszawie, do którego afiliowane jest nasze Seminarium. Wykład inauguracyjny pt. Powołanie w zderzeniu ze współczesnością wygłosił ks. prof. dr hab. Marek Tatar. Zwrócił uwagę na rozwój dokumentów dotyczących formacji seminaryjnej i potrzebę większego oraz głębszego zanurzenia w formację seminaryjną, jako odpowiedź na zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie.

Wspólne świętowanie zakończyło się poczęstunkiem na seminaryjnym refektarzu.

Seminaryjne uroczystości swoim śpiewem uświetnił chór pod dyrekcją pana Sebastiana Gunerki, który w ciągu roku jest opiekunem scholii seminaryjnej.

Zdjęcia: Ewelina Gumienna