Dzień Miłosierdzia w Centrum Zdrowia Dziecka

Miłosierdzie: jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia.
– Papież Franciszek

Wśród trudnych sytuacji jakie mogą spotkać człowieka, choroba nowotworowa zdaje się zajmować szczególne miejsce. Zwłaszcza gdy dotyka małego dziecka. Jest to sytuacja na którą nie ma remedium. Wyczerpująca i długotrwała terapia medyczna daje szansę na powrót do zdrowia i pełni życia. Modlitwa daje nadzieję, wiara nadaje cierpieniu sens, a Bóg daje odpowiedź na najtrudniejsze pytania.

W życiu pełnym cierpienia i trosk, każdy przebłysk radości jest na wagę złota. Naszej wspólnocie towarzyszy nieustanne pragnienie, by nieść ludziom jasny promyk nadziei. Wyrazem tego pragnienia jest Dzień Miłosierdzia, który odbywa się regularnie w naszym domu. Tym razem nawiązaliśmy kontakt z Centrum Zdrowia Dziecka, aby wspomóc tamtejszy oddział onkologii dziecięcej.

W piątek 19 kwietnia została zorganizowana zbiórka pieniędzy wśród kleryków i przełożonych. Z zebranych środków zakupiliśmy zabawki i pomoce naukowe, które wskazane zostały przez personel szpitala. Kilka dni później, klerycy udali się do Warszawskiego Międzylesia, by spotkać się z pacjentami i personelem szpitala. Tam przekazaliśmy zakupione prezenty oraz spędziliśmy czas na wspólnym śpiewaniu i zabawie. Młodzi pacjenci szybko zarazili nas uśmiechem i radością ze wspólnego spędzenia czasu. Stali się dla nas przykładami małych bohaterów, którzy wśród tragedii choroby, z uśmiechem na buziach idą przez życie. Także rozmowy z personelem i rodzicami były doświadczeniem niezwykłego świadectwa obecności i trwania przy cierpiących. Właśnie to trwanie, czas i otwarte serca możemy dać od siebie. To co nic nie kosztuje okazuje się mieć największą wartość.

Centrum Zdrowia Dziecka

Centrum Zdrowia Dziecka jest to instytut naukowy i jednostka badawczo-rozwojowa Ministerstwa Zdrowia utworzony w 1977 w Warszawie z inicjatywy Ewy Szelburg-Zarembiny (1965); prowadzi również działalność szpitalną, jest jednocześnie pomnikiem dzieci, ofiar II wojny światowej (1939–1945). Uważany za najnowocześniejszy szpital dziecięcy w Polsce. Prowadzi działalność leczniczą, rehabilitacyjną, naukową i szkoleniową. W jego skład wchodzi 17 klinik, 29 samodzielnych poradni, apteka szpitalna oraz zespół specjalistycznych przychodni.
Kapelanami niniejszego szpitala są księża naszej Diecezji. Obecnie jednym z nich jest ks. Adrian Woźniak, który ma pod swoją opieką oddział onkologii dziecięcej.