[archiwum] Śp. ks. Adam Szkóp

W sobotę, 24 października 2020 roku, w Nowodworskim Centrum Medycznym w Nowym Dworze Mazowieckim, w wieku 71 lat, w 47. roku kapłaństwa, zmarł w wyniku zarażenia Covid-19

ś. † p.
ks. prał. Adam Zbigniew Szkóp

Proboszcz Parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie na Grochowie i spowiednik naszego seminarium.

Ksiądz Adam urodził się 4 stycznia 1949 roku w Wyczółkach. Pochodził z Parafii św. Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie (Diecezja Łowicka). Święcenia kapłańskie przyjął rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego 16 czerwca 1974 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: św. Mikołaja Biskupa w Warce (1974-1977; AW),
św. Wawrzyńca DM w Sochaczewie (1977-1981; DŁ), św. Wawrzyńca DM w Kutnie (1981-1985; DŁ), Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie na Grochowie (1985-1987).

Z początkiem czerwca 1987 roku Ksiądz Adam został rezydentem Parafii Świętej Rodziny na Zaciszu (1987) rozpoczynając jednocześnie przygotowanie do wyjazdu na misje. W listopadzie 1987 roku wyjechał do Ugandy. W tamtejszej Diecezji Jinia pracował jako wikariusz Parafii: Wszystkich Świętych w Nanynima (1987-1990) i MB Królowej w Budini (1990-1997). Po powrocie do kraju został mianowany proboszczem Parafii Świętej Trójcy w Ząbkach (1997-2000). Od 15 stycznia 2000 roku był proboszczem Parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła na Grochowie.

Ks. prałat Adam Szkóp pełnił funkcję spowiednika Wyższym Seminarium Duchownym naszej Diecezji (od 2000 roku); był dyrektorem diecezjalnym Papieskich Dzieł Misyjnych (2001-2010); został wybrany do Rady Kapłańskiej (2015-2017).

Biskup Kazimierz Romaniuk powołał go jako kanonika honorowego w skład Kapituły Kolegiackiej w Radzyminie (18.12.1998). Arcybiskup Henryk Hoser SAC mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej 12 grudnia 2010 roku.

Dobry Jezu, okaż Księdzu Adamowi swoje miłosierdzie!

Informacja ze strony www.diecezja.waw.pl

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się w mediach społecznościowych!