[archiwum] IX Krajowy Kongres Misyjny Dzieci

Tegoroczne hasło Kongresu Misyjnego brzmiało: „Budujemy most misyjny z Janem Pawłem II”. Uczestników Kongresu powitał gospodarz diecezji warszawsko-praskiej– abp  Henryk Hoser SAC. Mszy świętej przewodniczył bp Kazimierz Romaniuk – pierwszy biskup diecezji warszawsko-praskiej. Homilię wygłosił ks. Tomasz Atłas. Poruszył w niej zagadnienie Prymatu Piotra czyli fundamentu Kościoła. Podobnie jak most łączy dwie części lądu, tak Piotr ma być dla Kościoła mostem spajającym go w jedno i gwarantującym jego trwałość.

Kongres dał okazję dzieciom do tego, aby wspólnie, z rówieśnikami, w formie zabawy, zainteresować się życiem ich rówieśników w krajach misyjnych. Miał też służyć podsumowaniu całorocznej pracy w macierzystych diecezjach i formować ich uczestników.

Krajowe Kongresy Misyjne Dzieci organizowane są od 1995 r., a I Kongres odbył się na Jasnej Górze. Najliczniejszym spotkaniem było jubileuszowe które odbyło się w 2000 roku – na Jasnej Górze zebrało się wówczas 40 tys. młodych uczestników.