[archiwum] Sprawozdanie z Sympozjum Dylematy dotyczące ludzkiej płodności

W dniu 16 listopada 2013 roku, klerycy naszego seminarium uczestniczyli w sympozjum, które odbyło się  w Auli Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Sympozjum było podzielone na cztery części. Pierwszą część pt. Ludzka płodność- dar czy zagrożenie? rozpoczął wykład abpa Henryka Hosera SAC pt. Dar ludzkiej płodności. Z racji nieobecności ks. Arcybiskupa, wykład został odczytany przez panią mgr Małgorzatę Walaszczyk, która później zreferowała temat pt. Seks a płeć. Ideologia gender. Założenia i praktyka. Ostatni wykład w pierwszej części wygłosiła pani mgr Teresa Król pt. Nurt ekologiczny i antyekologiczny w edukacji seksualnej młodzieży. Pani magister zwróciła uwagę na potrzebę edukacji seksualnej w szkole z zaznaczeniem, że powinna ona polegać na uczeniu młodzieży wstrzemięźliwości seksualnej i czystości.

Druga część sympozjum pt. Naturalne planowanie rodziny czy antykoncepcja? odbyła się po przerwie kawowej, którą przygotowały rodziny z Bielańskiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych. Pierwszy wykład pt. Czy antykoncepcja jest nieszkodliwa? wygłosił prof. dr hab. med. Bogdan Chazan. Pan profesor wytłumaczył czym jest antykoncepcja, wskazując na zagrożenia jakie ona niesie – np. ryzyko zakrzepów, zawałów serca czy rak szyjki macicy. Drugi wykład pt. Różnice pomiędzy antykoncepcją i naturalne planowanie rodziny wygłosiła pani prof. KUL, dr hab. Urszula Dudziak, która wskazała na wyższość psychologiczną, duchową i moralną naturalnego planowania rodziny. Po tym wykładzie odbyła się dyskusja na temat poruszanych zagadnień, a po niej przerwa obiadowa.

Trzecia część sympozjum pt. In vitro czy naprotechnologia? rozpoczęła się od wykładu pani prof. dr hab. med. Aliny Midro. Jej wystąpienie nosiło tytuł Problemy bioetyczne ingerencji medycznych zaburzających genetyczne i epigenetyczne uwarunkowania rozwoju człowieka. Pani profesor wskazała, że metoda in vitro jest metodą inwazyjną i ma swoje skutki w postaci chorób genetycznych np. mutacja genu 21. Drugi wykład pt. NaProTechnology – czym jest i dla czego o niej tak mało się mówi został wygłoszony przez panią dr Irenę Grochowską. Pani doktor przybliżyła słuchaczom metodę naprotechnologii.

Czwartą, ostatnią  część sympozjum pt. Postawy wobec daru życia rozpoczął wykład ks. prof. Piotra Mazurkiewicza z Papieskiej Rady ds. Rodziny z Rzymu. Tytuł wystąpienia brzmiał: Dar życia- darem Boga. Drugi wykład pt. Od kiedy rozpoczyna się życie ludzkie?  prowadził ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak. Rozważania biologia i filozofia prowadziła pani mgr Marzena Zajaczkowska. Ostatni wykład na sympozjum pt. Zespoły postaborcyjne wygłosiła pani prof. UKSW, dr hab. Maria Ryś. Całe sympozjum zakończyła dyskusja.