Sobotnie spotkanie młodych w Seminarium – Festiwal Narodów

Od środy (20 lipca) do poniedziałku (25 lipca) nasza Diecezja gościła licznych pielgrzymów z całego świata, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży. W ramach trwających w całej Polsce Dni w Diecezjach młodzi pielgrzymi mieszkający u nas mieli okazję zwiedzać Warszawę i okolice, poznawać parafie i ludzi goszczących ich w drodze do Krakowa. W sobotę (23 lipca) miało miejsce Wydarzenie Centralne w Diecezji Warszawsko-Praskiej, która na ten szczególny czas otrzymała nazwę Betlejem.

Na terenie Wyższego Seminarium Duchownego zgromadziło się ponad 13 tys. osób z różnych państw (m.in. USA, Francji, Hiszpanii, Ukrainy, Palestyny, Filipin, Indonezji) wraz z polskimi opiekunami, aby wziąć udział w Festiwalu Narodów.

Impreza rozpoczęła się w samo południe. Teren Seminarium podzielono na kilka sektorów. W centrum znajdowała się scena, było też specjalnie przygotowane miejsce na adorację Najświętszego Sakramentu i spowiedź w różnych językach, jak również przygotowano strefę powołaniową różnych zgromadzeń zakonnych z terenu Diecezji i strefę gastronomiczną. Na początku miała miejsce prezentacja zebranych grup. W korowodzie, który przeszedł wśród zebranego tłumu, znaleźli się przedstawiciele różnych narodów odwiedzających tego dnia Seminarium. Poszczególne nacje mogły się zaprezentować na scenie po godzinie 13 i z przerwą na koronkę do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15 czyniły to aż do rozpoczęcia Eucharystii – głównego punktu spotkania. Mszę świętą razem z arcybiskupem Henrykiem Hoserem i biskupem Markiem Solarczykiem koncelebrowało jeszcze kilku biskupów z innych państw oraz ok. 300 księży z Polski i zagranicy przybyłych razem z licznymi grupami. Zebrani mogli rozumieć wypowiadane w języku polskim słowa dzięki tłumaczeniu symultanicznemu dostępnemu w kilku europejskich językach. Arcybiskup Henryk Hoser jako główny celebrans i gospodarz miejsca wygłosił homilię, w której nawiązał do nazwy przydzielonej Diecezji przez organizatorów – Betlejem – przyrównując zebranych młodych pielgrzymów do pastuszków odwiedzających Maryję, Józefa i Dziecię w dniu Jego narodzin. Tak jak pastuszkowie, młodzi z Polski i ze świata powinni być zwiastunami dobrej nowiny o Zbawicielu i świadkami radości, jaka wiąże się z przyjęciem tej prawdy. Ową radość widać było wszędzie podczas całego spotkania. Zaraz po zakończeniu Eucharystii rozpoczął się koncert utrzymujący atmosferę radosnego święta, który był równocześnie wyrazem dziękczynienia za spotkanie. Na scenie pojawił się zespół Maleo Reggae Rockers, zapowiedziany przez prowadzącego całodzienny festiwal aktora młodego pokolenia Macieja Musiała. Koncert zakończył się Apelem Jasnogórskim i błogosławieństwem arcybiskupa Hosera, które miało towarzyszyć młodym w drodze do Krakowa.

Podczas Wydarzenia Centralnego w naszej Diecezji – Festiwalu Narodów wielu młodych ludzi miało okazję poznać siebie i razem przeżywać spotkanie z Chrystusem. Mottem spotkania były słowa pieśni hymnu Światowych Dni Młodzieży – Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Pozostaje mieć nadzieję, że pozostały one w sercach gości i będą ich mottem nie tylko podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie, lecz także staną się programem na całe życie!