Święto Niepodległości

13 listopada 2017 149

11 listopada to w kalendarzu polskich świąt dzień wyjątkowy, podczas którego upamiętniamy kolejną, w tym roku 99, rocznicę odzyskania niepodległości. W 1918 r., po 123 latach zaborów, Polacy ponownie ujrzeli granice Ojczyzny na mapach Europy i świata.

Ten szczególny dzień rozpoczęliśmy uczestnictwem w uroczystej Mszy świętej w naszej seminaryjnej kaplicy. Eucharystii przewodniczył ks. wicerektor Sławomir Kielczyk, który w homilii (odwołując się do Ewangelii, ale także słów Prymasa Tysiąclecia) przypomniał, że przed kilkudziesięcioma laty patriotyzm, który wyznaczał kierunek działań, często był związany z walką zbrojną przeciw okupantom. W dzisiejszych czasach, mając komfort wolnej Ojczyzny, nasz patriotyzm powinien opierać się na uczciwości w małych, najprostszych rzeczach i sprawach dnia codziennego.

„Nasza miłość ku Ojczyźnie wyraża się dość często tkliwością serca i łzą w oku, a zbyt rzadko wypowiada się ona w twardym czynie, w codziennych obowiązkach, w małych, drobnych, ale nieustannych poświęceniach i pracach, z których rośnie wspólne dobro narodu” (kard. Stefan Wyszyński)

Po kolacji, spotkaliśmy się w naszym rodzinnym gronie, aby wziąć udział w Wieczornicy, przygotowanej przez współbraci z kursu II. Tym razem była to gra oparta na formule jednego z programów telewizyjnych. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym wykonaniem hymnu Polski. Klerycy (podzieleni na cztery drużyny) i przełożeni (liderzy grup) zmagali się z pytaniami historycznymi i kulinarnymi, znajomością polskich lektur i przysłów, a także sławnych postaci. Nie zabrakło piosenek – wojskowych, patriotycznych, ale również piosenek znanych wszystkim Polakom.

Na zakończenie spotkania ks. Rektor Krzysztof Warchałowski wygłosił krótkie słowo, a jeden z kleryków kursu II poprowadził modlitwę za Ojczyznę, którą ułożył ks. Piotr Skarga:

„Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła Imieniowi Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości…”

 

Kategorie: Inne, Świętowanie, Wydarzenia, Wyróżnione, Z życia seminarium
share TWEET PIN IT SHARE